[KNJIŽNI KLUB] Laura Buzeti: nominiranka za nagrado kresnik 2024
Laura Buzeti je mlada in nadarjena pisateljica, ki je že s svojim prvim romanom opozorila nase in se uvrstila med najobetavnejše slovenske avtorje. Njena dela raziskujejo globoke psihološke teme in zgodovinske kontekste, kar odseva njeno akademsko ozadje in osebne interese.
Laura Buzeti je svojo pisateljsko pot začela zelo udarno. Že njen prvi roman je namreč doživel izjemen uspeh. “Verjetno je moj največji dosežek to, da je bil moj prvenec nominiran za nagrado kresnik in se uvrstil med top 10, tako da sem kar ponosna na to,” pravi Laura.
Zgodovinske in psihološke teme
Pisateljski navdih črpa iz tem, ki se ji zdijo osebno pomembne in zanimive. “Tema, ki me ne pusti pri miru in se mi nekaj časa vrti po glavi, je potem ta, ki me nagovarja k pisanju in razvijanju zgodbe. Zelo me nagovarjajo psihološke teme, na primer individualne stiske,” razlaga. Delni krivec za takšne teme je tudi študij psihologije. “Zanima me povezava individualnega doživljanja s kolektivnim in tudi kakšne zgodovinske tematike,” dodaja.
Motivacija za pisanje izhaja iz njene ljubezni do ustvarjanja. “Pisanje mi je od nekdaj bilo pri srcu, nimam neke specifične agende pri pisanju. Pišem zato, ker mi je všeč,” mi pove Laura. Se pa je skozi leta pisanja zagotovo razvijal njen slog. “Zdi se mi, da je moj slog veliko bolj izpiljen. Ne iščem več tistih velikih besed, da bi nekaj opisala, ampak grem s tokom, ne silim se z uporabo besed, ki mi niso blizu,” razloži.
Kako se soočati z izzivi pisanja?
Pisatelji se pogosto srečujejo s kreativnimi blokadami, a Laura jih zna premagati. “Če imam blokado, si ponavadi kar pustim in se umaknem od pisanja. Ustvarjam nekaj drugega, ker ne more vsa ustvarjalna dejavnost biti osredotočena na pisanje – vsaj pri meni ne. Nimam neke garantirane metode. Včasih sta potrebna samo čas in prava ideja,” z razmislekom pove pisateljica.
Predvsem zanimivo je razmišljati in si predstavljati, kakšno je idealno okolje za pisanje. Kakšni morajo biti pogoji? Najprej bi verjetno rekli, da mora v prostoru zavladati popolna tišina. A me Laura preseneti, ko mi pove, da je za njeno pisanje značilno, da jo spremlja glasba, ki dopolnjuje njen ustvarjalni proces. “Meni predvsem pomaga, da imam v ozadju neko glasbo, ki se sklada s tem, kar pišem,” pojasni Laura.
Pot iskanja založnika
Življenje je polno naključij in presenečenj, kar dokazuje Laurina pot do njene založbe. Laura je namreč do založbe Litera prišla preko natečaja na ŠOUM-u, kjer je zmagala s svojo kratko zgodbo. “Preko natečaja na ŠOUM-u sem zmagala s kratko zgodbo in glavna nagrada je bila izdaja pri založbi Litera, tako da sem preko tega prišla do založbe,” opisuje.
Cilji mlade perspektivne pisateljice
Trenutno dela na svojem drugem romanu in ostaja zvesta prozi. “Zaenkrat se usmerjam predvsem v roman, pišem že naslednjega. Pišem samo romane, sem se že sicer preizkusila v kratki zgodbi, ampak ugotavljam, da mi forma ni tako blizu. ‘Posuj se s pepelom vaših očetov’ je zgodovinski in psihološki roman, tako da se predvsem usmerjam v prozo in ne toliko poezijo,” mi pove o svojem pisanju.
Vsi imamo kakšne skrite želje, sanje in Laura mi zaupa svoje: “Želim si pisati čim dlje in čim bolj kvalitetno. Če sem že bila med top 10, so moje sanje, da morda pridem kdaj med top 5 nominirancev za kresnika. Ampak niso literarne nagrade vse. Pomembno mi je predvsem to, da pišem čim bolj kvalitetno in se razvijam.”
Kako dojema povezavo z bralci?
Laura se aktivno udeležuje literarnih dogodkov, kjer deli svoje izkušnje in mnenja z drugimi ustvarjalci. “Letos so me povabili na knjižni sejem. Bila sem na okrogli mizi,” pove. Za pisateljico je to pomembna prelomnica: “Bilo mi je lepo vstopiti v literarni prostor, ker je to bilo tudi prvič, ko sem to storila.”
Zanimalo me je, kako dojema svoje bralce in kako se z njimi poveže, saj je – glede na to, da je njen roman nominiranec za kresnika – njena literatura zelo brana. Pove mi, da je njena povezava posredna: “Direktno ne vzpostavljam kontakta z bralci, ker se mi to zdi precej izoliran proces. Ko je tvoja knjiga zunaj, ne veš, kdo jo bere, nimaš nadzora nad distribucijo. Tako da nimam direktne interakcije z njimi. Ampak predvsem, ko pišem, imam v glavi vprašanje ‘Kaj si bo bralec predstavljal?’.”
Laura Buzeti je pisateljica, ki s svojimi deli odpira vrata v psihološke in zgodovinske svetove. Njena osebna zgodba nas lahko navdihne in spodbudi, da resnično izkoristimo vse priložnosti, nikoli namreč ne veš, kam te lahko pripelje zgolj en natečaj. Njena strast do pisanja in neomajna predanost kakovostnemu pisanju pa gotovo obetata še veliko izjemnih literarnih dosežkov.
*Intervju je nastal v sodelovanju s projektom Knjižni klub, ki ga vodi oddelek za Univerzitetno politiko in izobraževanje Študentske organizacije Univerze v Mariboru. Projekt je nastal kot apel branju, širjenju branja in pisanja med mladimi.
Rebeka KRASNIĆ
Marcel VRBNJAK
Marcel VRBNJAK