[KNJIŽNI KLUB] Damijan Janžekovič: pisatelj življenjskih zgodb
Damijan Janžekovič je pisatelj, ki se s svojimi deli dotika najglobljih življenjskih tem in bralcem ponuja priložnost za refleksijo in osebno rast. Njegove knjige temeljijo na lastnih izkušnjah in nesebični želji, da bi pomagal ljudem v težkih življenjskih situacijah.

Damijan Janžekovič je mlad pisatelj, ki zelo ceni stik z bralci. Za svoj največji dosežek obeležuje odziv bralcev. “Zame osebno je dosežek to, ko mi oseba pove, da sem ji dal nov smisel v življenju. To, da sem mu vlil upanje, da je ta oseba našla neko novo priložnost zase. To je tisto, zaradi česar sem šel pisati knjige. Da lahko pomagam drugim in da jim pokažem, da obstaja pot iz težkih situacij. Težko najdem kakšen večji dosežek, kot je to,” pojasnjuje Damijan.
Življenjska tematika
Damijan se v svojih delih osredotoča na življenjske teme, ki so pogosto prezrte v družbi. “Mene najbolj nagovorijo življenjske vsebine. Predvsem se rad dotikam tovrstnih tematik, ki se jih drugi ne. To so nasilje v družini in duševne motnje. To, kar je v družbi načeloma skrito, probam odpreti, saj želim, da se kot družba začnemo o tem odprto pogovarjati,” pojasnjuje.
Svoje izkušnje spreminja v navdih za druge
Navdih za svoje zgodbe črpa iz lastnega življenja. Njegov pristop do pisanja in odnos do zgodb je zelo oseben: “Odraščal sem v nasilni družini. Mama je bila alkoholičarka, ki me je fizično in psihično zlorabljala. Zaradi vseh mojih preizkušenj se dotikam vseh tematik s praktičnega kot tudi teoretičnega vidika. Tako pomagam tudi vsem drugim, ker se zavedam, da nisem v manjšini, ampak nas je na žalost mnogo preveč.”
S tem, ko pisatelj raste kot oseba, raste tudi njegov pisateljski slog. “Bolj ko se razvijam, izobražujem, delam na sebi, bolj se pozna pri mojem pisateljevanju. Bolj kot rastem kot pisatelj, bolj se razvijajo tudi moja dela.” Pri tem ima veliko opraviti tudi njegova študijska pot. Študij zakonske in družinske terapije mu pomaga pri razumevanju kompleksnih tem, ki jih obravnava v svojih delih. “Študiram zakonsko in družinsko terapijo, tako da večino literature, ki jo berem, jo berem s tega področja. Torej zloraba psihologije, duševne motnje, delo na sebi, pokrivam ta področja. S tem na eni strani celim svoje rane in se razvijam, na drugi strani pa širim svoje izobraževanje in pomagam tudi drugim,” mi razloži Damijan.
Pričakujemo lahko zadnji del trilogije
Trenutno ima izdani že dve knjigi, zaključuje pa tretjo, ki bo zadnji del trilogije. Ko ga vprašam za prihodnost, mi odgovori: “Ne vem, kam me bo pripeljala pot. Zagotovo bom še pisal. Verjetno bom ostal v psiholoških vodah in pisal tovrstno literaturo.”

Kaj mu predstavlja največji izziv?
Pisateljski poklic v Sloveniji ni brez izzivov: “V slovenskem prostoru je problem ta, da radi beremo, a ne radi kupujemo knjige. Izziv je, da knjiga postane sploh prepoznavna.” Kasneje doda: “Zame je največji izziv priti med večja imena.”
Janžekovič se zaveda pomembnosti promocije in udeležbe na dogodkih, pri čemer ga spodbuja njegova založba. “V bistvu imam to srečo, da so moje knjige življenjske in je to tematika, ki je med bolj popularnimi v Sloveniji. Na podlagi tega me veliko vabijo na dogodke. Na primer cerkve me vabijo na svoje dogodke, šole me vabijo na predavanja in tudi strokovna predavanja imam. Tako da na podlagi tega veliko lažje promoviram svoje knjige,” pojasni pisatelj.
Pisanje v času študija ni mačji kašelj
Ker ima poln urnik, mora čas do potankosti načrtovati. “Ker imam natrpan urnik, si moram tudi pisanje planirati. Že dolgo nimam spontane priložnosti za pisanje,” pove. Najbolj me je zanimal proces pisanja, ki je pri vsakem pisatelju nekoliko drugačen. “Ker sem vedel, da bom poleti pisal tretjo knjigo, sem pol leta o njej razmišljal in si kakšno stvar napisal v beležko. Ko pa pridem do procesa pisanja, si natisnem ideje iz beležke in naredim strukturo. Za vsako poglavje si naredim časovnico. Vnaprej si napišem dialoge, potem pa se vsedem in kronološko pišem. Sedaj bom imel strukturirano tako, da vsaj 5 ur dnevno pišem,” pisatelj natančno razloži.
Veliki cilji in sanje
Damijan Janžekovič ima velike cilje za svojo pisateljsko kariero. “Imam motivacijo, da bi se knjige prevedle v tuje jezike, ne bom se branil, če bi se na podlagi knjig snemala serija ali film,” za začetek izpostavi. O izdaji v tujini še kasneje doda: “Najprej bom tretjo knjigo izdal v Sloveniji, potem bom pa počasi delal na pogajanjih s tujino in bom videl, kam me to lahko pelje.”
Damijan ima velike sanje za prihodnost. “Moje največje sanje so, da bi Mitja Okorn posnel trilogijo filmov po mojih knjigah. Če bi bila možnost, bi želel, da bi bila snemana v tujini. To bi bile moje največje sanje, saj se mi zdi, da s tem zaokrožiš cel svet, večjo populacijo. Ne bi pa se branil, če bi bili filmi snemani na slovenskih tleh in samo za našo državo. Sem odprt in manifestiram v upanju, da bo nekoč do tega prišlo.”
Damijan Janžekovič s svojimi knjigami odpira vrata v svet osebne rasti in soočanja z življenjskimi izzivi. Dejstvo, da so njegova dela odraz lastnih izkušenj in želje po pomoči drugim, mu daje edinstven glas. Njegove knjige ne le ozaveščajo, temveč tudi navdihujejo bralce, da v svojih težkih trenutkih najdejo moč za pozitivne spremembe. Tako Damijan ne le pripoveduje zgodbe, ampak tudi ustvarja prostor za dialog o temah, ki so pogosto prezrte v naši družbi.
*Intervju je nastal v sodelovanju s projektom Knjižni klub, ki ga vodi oddelek za Univerzitetno politiko in izobraževanje Študentske organizacije Univerze v Mariboru. Projekt je nastal kot apel branju, širjenju branja in pisanja med mladimi.
Rebeka KRASNIĆ
Marcel VRBNJAK
Marcel VRBNJAK