Vse, kar moraš vedeti o spomladanski sezonski depresiji
Se tudi ti soočaš s sezonsko depresijo? Simptomi sezonske depresije se lahko pojavijo ob vseh letnih časih. Kako jo lahko prepoznaš?

Sezonska depresija, prej znana kot sezonska afektivna motnja (SAD), vključuje simptome, ki pridejo in izginejo s spremembo letnih časov. Najnovejša izdaja Diagnostičnega in statističnega priročnika duševnih motenj (DSM-5) to stanje uradno priznava kot depresivno motnjo (MDD) s sezonskim vzorcem. Najpogosteje se simptomi sezonske depresije začnejo jeseni in pozimi in se izboljšajo, ko pride pomlad. Kljub temu ni nujno, da bo temu tako.
Morda boš namesto tega opazil obratno: spremembe razpoloženja, ki se začnejo spomladi in trajajo do poletja. Nekateri ljudje to vrsto depresije pravzaprav imenujejo “obratna SAD”.
Kakšen je občutek?
Spomladanska depresija vključuje veliko enakih znakov in simptomov kot huda depresija, čeprav ni nujno, da se bodo simptomi pojavili na popolnoma enak način. Ko se zimski dnevi daljšajo in se bliža pomlad, boš morda opazil:
- Splošno slabo razpoloženje, ki lahko vključuje vztrajne občutke žalosti in brezupa
- Manj ali nič zanimanja za običajne dejavnosti
- Težave pri iskanju motivacije za redno dnevno rutino
- Spremembe v energiji, vključno z letargijo ali nemirom
- Nespečnost in druge težave s spanjem
- Težave s koncentracijo ali pomnjenjem informacij
- Manjšanje apetita ali izgube teže
- Nenavadna vznemirjenost ali razdražljivost
- Občutki jeze ali agresije
Morda boš opazil tudi znake depresije, možgansko meglo in se počutil nemirno. Lahko pa bi se preprosto počutil žalostnega, ponižanega in brezupnega, ne da bi jasno razumel zakaj.

Zakaj se pojavi spomladanska depresija
Spomladanska depresija je manj pogosta kot zimska in strokovnjaki ne vedo natančno, kaj jo povzroča. Nekaj možnih teorij vključuje: povečana dnevna svetloba in toplota, neravnovesje kemikalij v možganih ali občutljivost na cvetni prah.
Če vročine ne prenašaš dobro, lahko toplejši dnevi prinesejo nelagodje, zlasti če vključujejo več ur dnevne svetlobe. Ekstremna svetloba in vročina lahko povzročita, da se počutiš izčrpanega in nemotiviranega ter povzročita povečan nemir in razdražljivost. Povečanje sončne svetlobe lahko tudi zmoti cirkadiane ritme in prekine tipični cikel spanja in budnosti, zaradi česar je težje dobiti količino spanca, ki jo potrebuješ za optimalno zdravje in dobro počutje.
Tvoji možgani proizvajajo številne različne nevrotransmiterje ali kemične prenašalce sporočil, ki pomagajo uravnavati razpoloženje, čustva in druge pomembne telesne procese. Toda če jih imaš v svojem sistemu preveč ali premalo, lahko moti tipično delovanje in igra vlogo pri razvoju simptomov razpoloženja in duševnega zdravja. Strokovnjaki verjamejo, da je zimska depresija deloma povezana s padcem serotonina – kemikalije, ki se običajno proizvaja po izpostavljenosti naravni svetlobi. Domneva se, da lahko spomladanska depresija sledi obratnemu vzorcu.
Ali imaš sezonske alergije? Poleg tega, da se počutiš preobremenjenega, omamljenega in popolnoma nesrečnega, lahko občutljivost na cvetni prah prispeva k spremembam razpoloženja, vključno z občutki depresije. Raziskava iz leta 2019 Trusted Source je anketirala 1306 odraslih Amišev iz starega reda – večinoma kmetijsko populacijo, ki je bolj izpostavljena cvetnemu prahu in drugim sezonskim alergenom. Rezultati te študije kažejo tudi na povezavo med dnevi z visoko vsebnostjo cvetnega prahu in slabšim razpoloženjem.

Mnogi se s sezonsko depresijo soočajo skozi celo leto. Nujno je, da prepoznaš simptome sezonske depresije. Spomladanska depresija morda ne traja vse leto, vendar lahko še vedno dolgotrajno vpliva na splošno zdravje, dobro počutje in kakovost življenja.
DOSTOP.si / IK
Unsplash